התמכרות למסכים

גמילה ממסכים

פורטנייט או פייסבוק: האם גם הבן שלכם מכור למסכים?

התמכרות למסכים בקרב בני נוער

האינטרנט, הרשתות החברתיות, הנטיות להימורים,  בשילוב עם נייד זמין בכל זמן ומקום מציעים שלל של אפשרויות און-ליין מידייות ואופציות לבריחה מהמציאות והתמכרות קלה – פורנטנייט, פייסבוק,אינסטגריים, פורנו, הימורים – כל אחד ומה שעושה לו טוב.

באיזה גיל מתחילה ההתמכרות למסכים? האם היא נחשבת להפרעה? ומה אפשר לעשות כדי לטפל במכורים למסכים? הכל במאמר הבא

התמכרות למסכים – מהמחשב ועד הטלפון החכם

אין ספק כי המחשב הביתי שיפר את כלל תחומי החיים מהתעשייה ועד לשגרת חיים של כל אדם. כמעט כל עבודה דורשת גם זמן מול מסך מחשב, מחשבים משולבים במערכת החינוך החל מהגיל הרך ומאוד קשה להימנע משימוש במחשב גם בשגרת היום יום הביתית.

לאותם מסכי מחשבים הצטרפו האינטרנט ובשנים האחרונות גם "מיני מחשבים" בצורת ניידים חכמים, טאבלטים וטכנולוגיה נוספת שמחברת את המסך לכף היד בקלות, בכל מקום ובכל זמן שתחפצו.

המסכים עוזרים לנו להתייעל, אך במקביל אפשר לשקוע בהם ולשכוח מבעיות היום יום, כך שמחליקים אל תוך ההתמכרות באופן ספונטני, וכמעט בלי שמרגישים.

התמכרות למסכים היא התמכרות של המאה ה-21, שהלכה והתפתחה מהמצאת המחשב הביתי ועד להמצאת הנייד החכם, וגדלה לממדים מפלצתיים ועד כדי התמכרות, בעיקר בעקבות הנגישות והזמינות של המסכים בעידן המודרני, שיכולים להיות מחוברים לכף היד 24/7.

התופעה אף הוכרה כהפרעה בשנת 2013 ע"י האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית ב-DSM-5, המדריך לאבחון וסטטיסטיקה של הפרעות נפשיות.

במדריך היא מוצגת תחת "התמכרות למשחקי מחשב באינטרנט", ויש מי שמחלקים אותה לתתי קטגוריות: התמכרות לניידים, התמכרות למשחקי מחשב, התמכרות לאינטרנט, התמכרות לפורנו, התמכרות להימורים אונליין ועוד.

על פי המדריך האמריקאי, ההתמכרות נפוצה יותר אצל מתבגרים זכרים בגילאים 12-20, אבל חשוב לדעת שאם לא מטפלים ההתמכרות תמשיך גם מעבר לגילאים אלו.

התמכרות למסכים – מה כל כך נורא? זה בסך הכל כיף

למה ההתמכרות הוגדרה כהפרעה נפשית? הרי כמו שכתוב לעיל, למחשב ולנייד תועלת רבה, אז היום משחקים בפורטנייט במקום לשחק 3 מקלות בשכונה, ואפילו מכירים מלא חברים מכל העולם – זה לא נשמע כמו התמכרות, אז איפה טמונה הבעיה?
מכורים למסך לא שולטים על השימוש במסך, ההתמכרות משתלטת להם על החיים, בדיוק כמו כל התמכרות אחרת.

זה מתחיל ממשחק פה ושם ומחמיר, עד כדי נתק מוחלט מהעולם החיצון.

התמכרות למסכים מסוכנת בדיוק כמו התמכרות לסמים, כי היא משפיעה על תפקוד המוח ומנגנונים מוחיים בדיוק כמו כל התמכרות אחרת, משתלטת על החיים של המכור ומובילה אותו לחוסר שליטה מוחלטת על ההתנהגות שלו.

ההתמכרות יכולה להוביל גם עד למצבים קיצוניים של קריסת מערכות הגוף.

עוד חשוב להבין, כי התמכרות נוצרת על בסיס קושי נפשי בין אם מהעבר ובין אם בהווה, התמכרויות רבות מתפתחות לאור מצב נפשי קשה כמו דיכאון או חרדה ובעיקר בעקבות חוויות טראומטיות כמו חוויה פוסט טראומתית, התעללות מינית מהילדות וכו'.

ההתמכרות מאפשרת פורקן של כאב, אך כמובן שהיא אינה פותרת את הבעיה.

סימפטומים ונורות אזהרה של מכורים למסכים

מאחר והתופעה נפוצה בעיקר אצל בני נוער, מי שצריך לשים לב לתופעה זה ההורים, אבל איך תדעו אם הבן או הבת שלכם מכורים למסך או שאולי הם עושים שימוש נורמטיבי בטכנולוגיה?

סימנים של התמכרות למסכים הם:

  • חוסר שקט: כשהנער שלכם צריך לעסוק בכל פעולה אחרת שאינה המשחק במחשב או בנייד הוא יהיה עצבני. הוא רוצה לבלות את כל הזמן שלו במחשב ואתם מפריעים לו עם מטלת בית או טיול משפחתי, שממש לא מעניין אותו.
  • החלפת יום ולילה: מכורים למסך, ובעיקר למשחקי מחשב, יבלו בשעות הלילה ועד השעות המוקדמות מול המחשב ולכן יתעוררו בשעות הצהריים המאוחרות וגם שיקומו ימצאו את עצמם במהרה מול המחשב.
  • שיבוש בהרגלי אכילה תקינים: זמן המסך משתלט ואין זמן לעמוד ולחתוך סלט או בחלק מהמשחקים המצריכים את שתי הידיים והפה גם "רק" אכילה יכולה להוות בעיה. מכורים למסך יעדיפו אוכל מהיר, חטיפים ושתייה קלה ויובילו להרגלי אכילה לא מאוזנים ולא בריאים.
  • עיכוב התפתחותי: ההתמכרות משתלטת על המכור, מנתקת אותו מהעולם החיצון ומכניסה אותו לעולם של מציאות מדומה מול המסך, ומשאירה אותו מבחינה התפתחותית, חברתית, לימודית ובכל תחום אחר באותה הנקודה.
  • קונפליקטים בבית: צריך להפעיל סנקציות ותנאים על מנת שהוא יעזוב את המחשב, גם אם רק לכמה דקות. בשלב מסוים כל דבר הופך להיות משא ומתן והתניה הקשורה לזמן מסך.
  • העדפת המסך על פני מפגשים חברתיים: מכור למסך ממיר את המפגש החברתי במציאות למפגש חברתי במסך אם זה ברשתות חברתיות או במשחקים כדוגמת פורטנייט, אשר יוצרים תחליף חברתי למפגש בעולם האמיתי. התמכרות מהסוג הזה קוסמת פעמים רבות למי שמלכתחילה התקשה עם קשרים חברתיים והעדיף להתבודד.

בסופו של דבר, כל המעגלים בחייו של המכור יאבדו בהדרגתיות, וככל שההתמכרות תחמיר כך המצב יהיה גרוע יותר.

נערים יאבדו עניין בלימודים, ואם בהמשך הצבא טיפה יבלום את הבעיה, והם יצליחו להקים משפחה ולעבוד, בהמשך הם עלולים לאבד גם את אלו להתמכרות.

טיפול בהתמכרות למסכים

בשונה מהתמכרויות אחרות, השימוש במסכים ובאינטרנט הוא דבר שבשגרה וקשה מאוד לנתק את הגישה אליהם לחלוטין, שלא כמו סמים שאפשר ורצוי להסירם לגמרי מחייו של המכור ומסביבתו.

בתור התחלה עוברים לטלפון "טיפש" מהדור הישן, וגם כשחוזרים זה רק לגישה מוגבלת של מידע בלבד ולא לאתרי משחקים, פורנו, רשתות חברתיות ואתרים נוספים המועדים להתמכרות ובריחה מהמציאות.
במקביל להורדת זמן המסך, מוצאים עיסוקים בריאים אחרים ומפתחים תחומי עניין למילוי החלל והחזרה לשגרת חיים תקינה, תוך רכישת מיומנויות חברתיות.

חשוב לדעת, כי מכורים רבים מנסים לגמול את עצמם, מחליטים שישחקו בנייד רק בשעות הערב, או מסירים אפליקציות של רשתות חברתיות, אבל אחרי תקופה קצרה הם חוזרים, ובשלב זה ההתמכרות הופכת להיות קיצונית יותר.

בעזרת טיפול עם אנשי מקצוע אפשר להבין ממה נובעת ההתמכרות, על בסיס מה היא יושבת, להתמודד ולטפל בבעיה ולא בסימפטומים.

אנחנו ממליצים להגיע לאבחון כמה שיותר מוקדם, כי ככל שעובר הזמן ככה האתגר בטיפול בהתמכרות גדל.

בנוסף, במקרה של התמכרות בגיל ההתבגרות, חשוב לשלב גם הדרכת הורים. במרכז לטיפול וייעוץ מטפלים בכל המעטפת, בעזרת מגוון אנשי מקצוע על פי הצורך ובגישה של: "we can look at the past but we don't need to stare at it"

הזמן שאבד והיכולות שהתפספסו הן בעבר, וכרגע מה שחשוב זה ללמוד מהעבר ולהתקדם הלאה אל עבר העתיד ביחד.

כך שאם אתם חשים שילדכם מכור למסכים, או אם אתם בעצמכם כבר לא גרים בבית הוריכם ומרגישים כי המסכים משתלטים לכם על החיים, אתם מוזמנים להתקשר ולתאם פגישה.

לטיפול בהתמכרויות לחצו כאן >>

התמכרות למסכים בקרב בני נוער

התמכרות לטלפון הנייד בקרב בני נוער

כולנו יודעים כי גם במפגש עם חברים קרובים, אנו עשויים למצוא את עצמנו שקועים במסך הקטן שביד שלנו יותר מאשר בשיחה שמתרחשת סביבנו. רבים לא מייחסים לכך יותר מידי חשיבות, אך חשוב להבין כי התנהגות זו עשויה להיות סממן לתלות בטלפון הנייד שלנו. לרוב התמכרות לטלפון אינה מתחילה בפתאומיות, זהו תהליך סמוי אשר מבחינים בו רק לאחר שהאדם מפסיק לתפקד בתחומי החיים השונים, לרבות הזנחה של עבודה, של החברים ושל עצמו. אורנית ויינשטוק- המרכז לטיפול וייעוץ פותח את שעריו ומזמין אתכם ללמוד להתמודד עם התמכרות זו ולמצוא את הדרך חזרה לחיים מתפקדים ומאושרים יותר.

התמכרות לטלפון – מה גורם לה?

אם גם אתם מוצאים שלווה בשיטוט אינסופי ברשתות החברתיות, הרי אתם כבר בחצי הדרך להבין את ההתמכרות לטלפונים הניידים. רגעים מתים מתמלאים להם לפתע בעדכונים מהחברים, תמונות וסרטונים שאתם אוהבים ומעודדים את הפרשת הדופמין. גם משחקים ואפילו פורנו בנייד יכולים ליצור תחושה דומה, אך בשעה שהתעסוקה הבלעדית הופכת להיות המכשיר עצמו, הרי שאתם עומדים בפני בעיה.

התמכרות לטלפון ולעולם העשיר שהוא מציע עשויה להיות קשה מאוד. זאת לאור העובדה כי היא מספקת מענה לצורך מיידי בבידור, בהסחות דעת ובהימנעות מהתמודדות עם החיים עצמם. התמכרות זו עשויה להוביל להתבודדות וניכור מהסביבה שמחוץ לטלפון הנייד. הפתרון הנוח והזמין הזה לבעיות רגשיות שונות עשוי להיות הגורם המדרבן להתפתחותה של התמכרות זו. כך שבמידה וגם אתם רואים כי החיים שלכם סובבים סביב המכשיר הקטן ומשוכלל הזה, דעו כי לא כך חייב להיות הדבר. הסמטרפון יכול להיות חלק מהחיים גם מבלי שיהפוך להיות למרכז עולמכם, על מנת להגיע לשלב זה, מומלץ יהיה לקבל את הסיוע והתמיכה הנדרשת לכם.

בשלב הראשון – מודים בבעיה

בדומה להתמכרויות אחרות, גם כאן השלב הראשון הוא לרוב התובנה כי השימוש בנייד הפך להיות תחליף לחלקים אחרים בחייו שאינם ממומשים, כמו תחליף לחברה ולמציאות בה אין האדם מתקשר עם אנשים אחרים. השלב הראשון יהיה לרוב הופעתה של תחושה של המשתמש כי הסמרטפון התחיל לנהל אותו, וכי אין הוא כעת בעל היכולת לנהל את הסמרטפון שלו. חוויה שתוצאותיה עשויות לגרום לחוסר בפעילות חברתית, ניכור מהמשפחה והפרעה לחייה הזוגיות והעבודה. זה למעשה יכול להיות הצעד שיוביל אל עבר החיים בהם תוכלו לרדוף אחר שאיפותיכם וחלומותיכם במציאות לא דרך המסך.

שתפו אם אהבתם