גמילה מאלכוהול

תהליך הגמילה מהאלכוהול

בוא לבחון את עצמך – האם אתה מכור לאלכוהול?

ההתמכרות לאלכוהול

התרבות המערבית רואה באלכוהול כמרכיב לגיטימי ואף קלאסי והולם במגוון רחב של מצבים (“הצירוף המושלם לדג זה יין לבן,” “יין אדום הולך טוב עם בשר,” “כשאני יוצאת לדייט אני שותה בירה”), ההגבלה היחידה שהטילו עליו מהווה את ההכרח לשמור על בטיחות על הכביש (“אם שותים לא נוהגים”), אין התייחסות להשפעתו על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.

לתפישה התרבותית זאת יש השפעה לא רק על האפשרות להתפתחות של התמכרות בעקבות שתיית אלכוהול אלא גם על הסיכויים להיגמל מהתמכרות שכזאת. 

 

מי הוא המכור לאלכוהול?

ישנו אדם ששותה פעם בשבוע אלכוהול ולא מתמכר ואדם אחר שכן, כיצד זה אפשרי?

על מנת לקבל תשובה לשאלה הזאת חשוב להבין את המונח “נטייה מוקדמת” (Predisposition), זה הוא תהליך שבו העובר בבטן אמו מפתח רגישות יתר, לאור עבר של אלכוהוליזם במשפחה, רגישות אשר תתבטא בבגרותו.

ניתן לזהות אדם שיהפוך למכור דרך סימן האזהרה שמבטא את אותה נטייה מוקדמת.

בניגוד למוחו של אדם שאינו בעל נטייה מוקדמת ושירגיש את השפעת האלכוהול מלכתחילה, מוחו של אדם עם נטייה מוקדמת אינו בעל יכולת להרגיש את אותן השפעות ולכן יהיה זקוק לכמות גדולה בהרבה יותר כדי להרגיש את השפעת האלכוהול.

חוסר היכולת להרגיש את השפעת האלכוהול מהווה את הסיבה שמכורים לאלכוהול משוכנעים כי ביכולתם להיכנס מאחורי ההגה ולנהוג בלי שום בעיה, על אף שרמת האלכוהול בדם שלהם גבוהה הרבה יותר מהמותר על פי חוק.

הקשיים בתהליך הגמילה מאלכוהול

השפעה משמעותית לא פחות היא ההשפעה התרבותית שמשדרת מסר שאלכוהול עוזר להרגיע, הוא משחרר, מייצר אווירה טובה בכל מצב, תוך התעלמות מהשלכותיו השליליות.

גישה זו לא רק תורמת להתפתחות של התמכרות, יש לה גם יד בקושי בגמילה.
מקרה של זוג שהגיע לטיפול בעקבות שתייה של אחד מבני הזוג.

בשיחה מעמיקה איתם בן הזוג דיווח על כמויות הגדולות של אלכוהול שהוא צורך, והוא אובחן עם אלכוהוליזם במצב מתקדם, ובת הזוג העידה על ההתנהגות העצבנית והבלתי נסבלת שלו כשהוא אינו שותה.

 

כשנושא השיחה הגיע לטיפול ובמה הוא כרוך השאלה שנשאלה על ידם הייתה: “האם אי פעם יוכל לשתות?” הסברתי להם שהתמכרות מעידה על חוסר שליטה אל מול אלכוהול ולכן אדם בתהליך גמילה, כמו גם אחריו לא יוכל לשתות יותר לעולם.

בדומה למישהו שמאובחן כבעל אלרגיה לאגוזים שעליו לבדוק כל מה שהוא מכניס לפה שמא ישתרבב לו חתיכה של אגוז מה שיכול להוביל לתוצאה קטלנית.

בסוף אותה שיחה בני הזוג החליטו לוותר על הטיפול כי איך יוכלו להתחתן בעת שהחתן לא ישתה ביום חתונתו?
הגישה התרבותית שרואה באלכוהול כאמצעי להשגת תחושת שמחה מהווה קושי גדול בגמילה מאלכוהול, כמו כן גם היותו מוצר זמין הנמצא באינספור אירועים בחיינו (חגים דתיים, אירועי תרבות, מסיבות) בשל היותו חוקי (בניגוד לסמים אחרים)
תחושת היחיד שהוא שולט בהרגלי השתייה שלו מהווה קושי נוסף להביא אותו לגמילה, מבחינתו הוא כבר יודע איך להיגמל לבד.

לרוב ניסיונות הגמילה באופן עצמאי מאופיינים בשינוי הרגלי השתייה, החלפת וודקה ביין, החלפת יין בבירה וכדומה. השינוי מלווה גם בהגדלת כמות השתייה ולמעשה לא מהווה שום שינוי לטובה בהרגלי השתייה של אותו אדם.

למידע נרחב, מקיף ומקצועי בנושא התמכרות וגמילה לחץ על – גמילה מהתמכרויות ונווט אל המאמר:“הכרה בהתמכרות כבעיה – החלטתי לנצח ולכן אני נכנע!”

מכירים את בעיית ההתמכרות לאלכהול מחבר או בן משפחה קרוב? לחצו כאן וקראו את המאמר “תפקיד המשפחה בחיי המכור” מי חזק יותר – האלכוהול או אתה?
התמכרות לאלכוהול היא הדרך הקלה של בריחה מהמציאות וחוסר יכולת להתמודד.
את ההתמכרות ניתן להפסיק ולשלוט עליה כבר מעכשיו! 
המודעות לבעיית ההתמכרות היא הצעד הראשון לשחרור ממנה.
המרכז לטיפול וייעוץ של אורנית ויינשטוק מתמחה ומנוסה בהתמכרויות לסוגיהן עם אחוזי הצלחה גבוהים

אל תזרוק את הבעיה, אל תתעלם ממנה – פנה לייעוץ כבר עכשיו!

סגירת תפריט
דילוג לתוכן