שיטת 12 הצעדים לגמילה מהתמכרויות

שיטת 12 הצעדים

שיטת 12 הצעדים

סיפורו של מכור

מכור נקי מספר את הסיפור האישי שלו על תכנית 12 הצעדים. מהי תכנית 12 הצעדים? למי התכנית מתאימה? האם היא יכולה לעזור למכורים לסמים? ומה לגבי התמכרות לאלכוהול או להימורים? כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול במאמר הבא

10 שנים של התמכרות

"בגיל 31, אחרי 10 שנים, הגעתי לתחתית! זו לא פעם ראשונה שהייתי בתחתית, אבל זה היה איזה שלב, שהרגשתי שכבר אין לי מה להפסיד.

הייתי מכור לסמים ולאלכוהול למשך 10 שנים בגילאים 21-31, תקופה שבה בני גילי טסו לחו"ל, סיימו תואר באוניברסיטה וביססו מערכות יחסים זוגיות.

במקביל, באותה התקופה שהייתי מכור פעיל, אני לא הצלחתי לתפקד – לא הצלחתי להחזיק עבודה לאורך זמן, לא הצלחתי להחזיק זוגיות או מערכת יחסים רצינית, הקשרים המשפחתיים שלי היו שבורים ולא מתפקדים, לא הצלחתי לחיות עם עצמי, לא הייתי יוצא מהדירה למשך ימים שלמים, השגתי את הסמים שלי בכל מחיר, די הייתי מוכן לעשות הכל בשביל זה, כולל לעבור על החוק.

זה מצב של הישרדות בקושי וקשה לקרוא לזה חיים, אף אחד לא באמת בוחר או רוצה לחיות בצורה כזאת".

 

אבל איך עושים את השינוי?

"הגעתי לתחתית כמה וכמה פעמים, והבנתי שאני זקוק לשינוי בערך 3 פעמים בעשר שנים הללו.

בכל פעם כזאת ניסיתי להיגמל, פעם אחת במרכז גמילה, פעם אחרת עם טיפול פסיכולוגי, לבד או עם תרופות פסיכיאטריות, כך או כך כל ניסיון החזיק כמה חודשים ועד חצי שנה, ובסוף תמיד חזרתי להשתמש.

באחד מניסיונות הגמילה, הכרתי בת זוג, היא ניסתה "להציל אותי" וכשחזרתי להשתמש היא צללה ביחד איתי.

אחרי 3 שנים של זוגיות וסמים מעורבבים אחד בשני, היא החליטה שהיא לא יכולה יותר ועזבה, ואני נכנסתי לחרדה ודכאון, השתמשתי בעיקר בחשיש ומריחואנה, נוספו גם קוקאין ו-LSD, אלכוהול נכנס ל"מעגל הקסמים", הייתי תקוע בדירה ולא יצאתי ממנה לתקופות ממושכות, מכרתי סמים כדי לקנות סמים ויצאתי רק בלילה, אחרי שהייתי משתמש ושותה מספיק כדי להרגיש בטוח לצאת מהבית".

שיטת 12 הצעדים  

עזרה חיצונית

"אחרי שנתיים של דכאון וכשהגעתי למצב שאין לי מה להפסיד, הבנתי שאני צריך עזרה חיצונית ופניתי למשפחה שלי, שתמיד אמרו שביום שאני ארצה הם יהיו שם בשבילי. הגעתי למרכז גמילה ושמעתי על 12 הצעדים, לא בפעם הראשונה, אבל עד אותו הרגע התוכנית לא דיברה אליי.

יש בתוכנית חלק שמדבר על התנזרות מכל חומר ממכר ולא רציתי להיגמל מאלכוהול, הרגשתי ששתיית האלכוהול "בשליטה", וש"נורמלי" לשתות אלכוהול.

מעבר לזה, משהו בדיבור על אלוהים או אמונה הרתיע אותי, ולא הבנתי איך התוכנית הזאת תעזור לי להיגמל.

עם כל זאת, בשלב הזה, כמו שאמרתי, לא היה לי מה להפסיד, הגעתי לתחתית ורציתי עזרה.

בימים הראשונים של התוכנית התנגדתי, אבל ככל שעבר הזמן מצאתי אמיתות קטנות וגדולות במילים כתובות ובסיפורים של אנשים – הרגשתי שכל זה מדבר עליי, על הבעיות שלי, על האתגרים והקשיים שעומדים בפניי".

 

מהי שיטת 12 הצעדים או תוכנית 12 הצעדים?

שיטת 12 הצעדים היא תוכנית שפותחה ע"י מייסדיה של "אלכוהוליסטים אנונימיים" (הידועה בקיצור באנגלית AA), ד"ר בוב סמית וביל ווילסון.

שניהם היו מכורים לאלכוהול ואחרי ניסיונות גמילה רבים, הם החליטו לנסות להיגמל ולנצח את ההתמכרות בעזרה הדדית בין מכורים. לימים, התבססה תוכנית 12 הצעדים לגמילה מהתמכרות, תחומי הגמילה התרחבו מעבר להתמכרות אלכוהול (גמילה מסמים, הימורים ועוד) ונפתחו אלפי קבוצות בכל העולם לתמיכה, למידה ויישום של 12 הצעדים במגוון סוגי ההתמכרויות.

 

אני אתאיסט מוחלט

התוכנית, כמו שמה, היא תוכנית בת 12 שלבים, ובה קווים מנחים לדרך הכי טובה לגמילה וניקיון מוחלט מחומרים ממכרים וההתנהגות הממכרת. התוכנית רוחנית ולעיתים רבות אנשים חילוניים אתאיסטיים "נבהלים" ממילים כמו אמונה או כוח עליון, אבל חשוב לדעת שהתוכנית עוסקת בכוח כלשהוא להבנתך ולא מדובר בתוכנית דתית אלא תוכנית רוחנית, ובה משתתפים מכורים מכל העולם וללא קשר לדת.

 

12 הצעדים 

תקווה

"במרכז הטיפול היה מדריך שנקי כבר 10 שנים, ובקבוצות של מכורים אנונימיים פגשתי מכורים נוספים שנקיים 10, 15 ויותר שנים. והאנשים האלה לא היו "רק" נקיים, היו להם גם משפחות, הם מתפקדים, החיים שלהם לא רעים, ואפילו די טובים – זה נתן לי  תקווה, שהתוכנית עובדת, שזה יכול לעזור גם לי. ככל שנכנסתי עמוק יותר לתוכנית ככה הרגשתי כאילו מי שכתב אותה מכיר אותי, כל מילה התאימה בול לחיים שלי. ככל שיישמתי יותר צעדים, כך חוויתי אותם בחיי וראיתי איך התוכנית עובדת ומקדמת לחיים טובים יותר".

 

הצעד הראשון, השני והשלישי

הצעד הראשון בתוכנית הוא: "הודינו שאנו חסרי אונים מול התמכרותנו, ושחיינו הפכו בלתי ניתנים לניהול"

המכור מכיר במחלה שלו, מודה שהוא חסר אונים מולה, חלש מולה. ההתמכרות שלי יותר חזקה ממני וכשאני מנסה לנצח אותה בכוח שלי, אני תמיד מפסיד. הודאה של כניעה מול ההתמכרות. ענווה והתבוננות כנה פנימה, הכרה וכניעה מול המחלה.
"הצעד הראשון עזר לי לתת למחלה הזו שם ולהכיר בה.

אומרים שהדלת להחלמה נמוכה ורחבה, כלומר יש מקום לכולם להיכנס, אבל צריך להוריד את הראש כדי להיכנס.

הצעד הראשון שחרר אותי, יש חופש בכניעה, זה נתן לי את הידיעה שזהו אני לא צריך להילחם יותר".

 

הצעד השני בתוכנית הוא: "הגענו להאמין שכוח גדול מאתנו יכול להשיב אותנו לשפיות"

"אם בצעד הראשון נכנעתי, אז אני לא נשאר בחוסר אונים, ובצעד השני אני מבין שיש כוח גדול ממני ומהמחלה.

הכוח הגדול יכול לעזור לי ולהשיב אותי לשפיות, לעזור לי להתמודד מול המחלה.

במובן הפרקטי זה כוח גדול מהמחלה שלי ושהוא לא אני, בעיניי זה כוח שפועל דרך אנשים מסביבי.

דרך הצעד השני למדתי לבקש עזרה, הפנמתי והפסקתי להתמודד עם הדברים רק בעצמי, שזו דרך שבה נכשלתי.

למדתי לבקש עזרה וראיתי שזה עובד – יש עזרה בחוץ, ואני אצליח להתמודד עם אבקש אותה".

 

הצעד השלישי בתוכנית הוא: "החלטנו למסור את חיינו ורצונותינו להשגחת אלוהים, כפי שאנחנו מבינים אותו"

ההתעסקות בתוכנית היא רוחנית ולא דתית, כל אחד מוצא לו את הכוח העליון שהוא מגדיר אותו.

חילוניים אתאיסטיים קשה להם הרבה פעמים עם המושג, ולכן חשוב להדגיש שזה אמונה בכוח כלשהוא לפי הבנתו.

"אחרי שבצעד הראשון נכנעתי ובצעד השני הבנתי שיש כוח שיכול להחזיר אותי לשפיות, בצעד השלישי שחררתי את השליטה שלי על התוצאות.

מרפה, נותן לדברים לקרות ולא לוקח שליטה. זה צעד מורכב שלוקח זמן.

בשורה התחתונה, הצעד השלישי עוזר להרפות ולקבל את הדברים כפי שהם.

הצעד הזה נותן אמונה פנימית, איזושהיא ידיעה פנימית שהדברים יסתדרו – שאני אקבל, לטוב ולרע, לא יותר ממה שאני יכול להתמודד איתו, ושהכל יסתדר כמו שצריך".

שלושת הצעדים הראשונים נותנים כלים בסיסיים להתמודדות התחלתית עם החיים, עם הבעיות שבגללן התחלנו להשתמש.

סט עקרונות רוחניים, הוראות הפעלה או קווים מנחים מאוד מדויקים למכור מניסיון של מאות, אלפי, אם לא מיליוני מכורים במשך עשרות שנים ומתאים לכמעט מאה אחוז מהמכורים.

"לוקח זמן להבין את התוכנית, ומבינים כל צעד לעומק דרך החוויה, "עובדים ביישום והבנה" – קודם כל מיישמים ואחרי שרואים שזה עובד מבינים.

 

היום אני נקי 8 שנים ועובד כתומך גמילה במכורים נוספים. התפקיד נוצר על מנת לאפשר למי שעובר תהליכי גמילה לקבל עזרה ותמיכה מאיש מקצוע שגם עבר ומבין על בשרו התמכרות והשתחררות משימוש, וגם עבר הכשרה מקצועית ואקדמאית.

השילוב בין ניסיון אישי לבין הכשרה מקצועית ברמה אקדמאית, נחשבת בהרבה מאד מרכזי גמילה יוקרתיים בכל העולם כהכרחית למי שמטפל בתחום ההתמכרויות.

המרכז לטיפול וייעוץ מציע מגוון של שירותים בתחום הגמילה מהתמכרות. כחלק מתהליך האבחון אנו בונים וממליצים לכל מטופל על תהליך שמורכב מהגורמים וההיבטים הטיפוליים שיתנו להם את המענה והמעטפת הטיפולית המתאימה ביותר עבורם.

המטרה היא שמטופלים יתקדמו וישיגו את התוצאות והמטרות אליהם הם מכוונים.

 

שיטת 12 הצעדים

 1. הודינו שאנו חסרי אונים מול התמכרותנו, ושחיינו הפכו בלתי ניתנים לניהול.
 2. הגענו להאמין שכוח גדול מאתנו יכול להשיב אותנו לשפיות.
 3. החלטנו למסור את חיינו ורצונותינו להשגחת אלוהים, כפי שאנחנו מבינים אותו.
 4. ערכנו חשבון נפש מוסרי נוקב וחסר פחד של עצמנו.
 5. התוודינו בפני אלוהים, בפני עצמנו ובפני אדם נוסף, על טיבם המדויק של פגמינו.
 6. היינו מוכנים לגמרי, כי אלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו.
 7. ביקשנוהו בענווה, כי ישחרר אותנו מחסרונותינו.
 8. ערכנו רשימה של כל האנשים בהם פגענו והיינו נכונים לכפר בפני כל האנשים הללו.
 9. כיפרנו במישרין בפני אנשים אלו, בכל מקום שניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים.
 10. המשכנו בחשבון הנפש האישי, וכאשר שגינו הודינו בכך מיד.
 11. חיפשנו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו עבורנו, ומבקשים ממנו את הכוח לבצע זאת.
 12. משעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו להעביר מסר זה למכורים אחרים, ולנהוג על פי עקרונות אלה בכל תחומי חיינו.

ייתכן ויעניין אותך עוד

שתפו אם אהבתם