התמכרות לפורנו

טיפול בהתמכרות לסקס בהתאמה אינדיבידואלית

גמילה מפורנו

במאמר הבא סקרנו מה התסמינים של מכורים לפורנו, איפה נחצה הקו בין צפייה "נורמטיבית" בפורנו להתמכרות, כי "מי לא צופה היום בפורנו?", איך אפשר להיגמל לבד ומה קורה בטיפול בהתמכרות לפורנו.

אורנית ויינשטוק – המרכז לטיפול וייעוץ, מזמין אתכם לקחת את הצעד הנכון אל עבר חיים מאושרים ואופטימיים יותר ויעניק לכם את כל התמיכה והיחס האישי הנחוץ לאורך הדרך.

מה היא התמכרות לפורנו

כשמדברים על התמכרות, באופן כללי, מדברים על שימוש במשהו חיצוני (פורנו, סקס, סמים, אלכוהול, מסכים וכו') באופן שיצא משליטה, בד"כ על מנת להגביר ריגוש, לברוח מרגשות או מהמציאות הקיימת.

ההתמכרות לפורנו מתחילה כדבר לגיטימי, צפייה בפורנו ואוננות מידי פעם, אבל כשהצורך הופך להיות תמידי ואובססיבי, כשאדם מתעסק במחשבותיו לאורך כל היום בפורנו, ומתקשה להתרכז בדברים נוספים וחיי השגרה, כגון: עבודה, חיי משפחה וחברה; נפגעים כתוצאה מכך זו כבר התמכרות.

אחד הדברים שחשוב להבהיר זה שאין שום רע באוננות, זה דבר טבעי וחשוב, אבל ברגע שכל אוננות מלווה בפורנו ובתדירות גבוהה, כשנוצרת תלות וניתוק רגשי מהמציאות מתחילה התמכרות שאינה בריאה ואינה רצויה.

מה התסמינים של התמכרות לפורנו

מכור לפורנו בדרך כלל יהיה מכור מתפקד, שעל פניו נראה שהחיים שלו מתנהלים בסדר גמור, לא ניתן יהיה לראות עליו שהוא מכור, אך הוא עלול לחוות או להרגיש חלק או את כל התסמינים הבאים:

 • סודות ושקרים: התגנבות ושמירה על הצפייה בפורנו כסוד, תוך שקרים לסביבה הקרובה, שלעיתים אף מעצימה את תחושת בדידות.
 • ריגוש גדול יותר בכל פעם: כשבכל צפייה נדרש ריגוש גדול יותר, כדי להגיע לאותה רמה של התלהבות ורגיעה – תדירות גבוהה יותר, עוצמה גבוהה יותר וכו'.
 • פגיעה בתחומי החיים: ההתמכרות כרוכה בסיכון ופגיעה במערכות יחסים, עבודה וחיי שגרה.
 • פרידה והתבודדות: התבודדות ופרידה ממערכות יחסים זוגיות ולא זוגיות, כי הפורנו "תופס את כל הזמן".
 • תחושות בושה, אשמה וחרטה: תחושות קשות המלוות את המכור עקב הצפייה בפורנוגרפיה – הפחד להיתפס, תחושת בושה ואשמה כמו גם החרטה הצפייה.
 • התנגשות עם תפיסות מוסריות או ערכים: בגלל הצורך בריגוש הולך ומתעצם, כל פעם עוברים לצפייה בפורנו יותר אקסטרימי, כמו מצלמות רשת בתשלום, גאנג באנג, השפלות, כפייה, אלימות ועוד ז'אנרים, אשר המכור מרגיש שהם נוגדים את ערכיו המוסריים ואף מעצימים את תחושת הבושה שלו והבידוד.
 • תחושות של חוסר תקווה, ייאוש ואובדנות: תחושות העלולות ללוות את המכור כחלק מתחושת הריקנות לאחר הצפייה או כשהריגוש אינו מספק יותר.
 • הימנעות מפעילות מינית או חשש מאינטימיות: התמכרות לפורנו מעלה את רף הריגוש וגורמת לניתוק מהמציאות כמו גם מלבה תחושת חוסר יכולת, העלולה להוביל להימנעות מסקס ואינטימיות בחיים האמיתיים.
 • מעגל הקסם: פעמים רבות התמכרויות הולכות בזוגות ושימוש בסמים או אלכוהול מלווה התמכרות לפורנו, כדי להוסיף לריגוש, לעודד פתיחות ולצמצם תחושות קשות כמו אשמה וריקנות.
 • החמרה עם הזמן: ההתמכרות לפורנו, כמו רוב ההתמכרויות, הינה התמכרות פרוגרסיבית שהולכת ומחמירה עם הזמן ונהיית יותר אובססיבית וכפייתית, עד כדי פגיעה בכל תחומי החיים בגלל הדחף החזק להשתמש בפורנו.
 
התמכרות לפורנו 

הרבה אנשים צורכים פורנו – אז מה הופך אדם למכור לפורנו?

מכור בדרך כלל מרגיש בעצמו כשהקו נחצה. אם בכל זאת מנסים לחשוב על כלל אצבע אז כשהשימוש בפורנו כפייתי, כשהמכור מרגיש מבודד ומנותק מהסביבה, בורח לפורנו כדי לא להתמודד עם סיטואציות בחיים האמיתיים, כשמערכות יחסים והיבטים נוספים בחיים מתחילים להיפגע אל מול הצורך וההתעסקות בפורנו ופעמים רבות הוא מרגיש בעצמו שהוא רוצה לסיים את ההתעסקות בפורנו, אבל לא מצליח.

מי קהל היעד שמועד יותר להיות מכור לפורנו?

הגיל מאוד משתנה – יש בני 20, 30-40 ומעל 50, התמכרות לפורנו יכולה לקרות בכל גיל, החל מגיל העשרה, במיוחד היום כשהמסכים והפורנו כל כך זמינים לכולם. אפשר להגיד שאחד המכנים המשותפים הוא רגישות מאוד גדולה ברמה של עומס רגשי, שנוצר מעומס בעבודה או בכלל של השגרה, כשיש עומס מאוד גדול ואין דרך אחרת לפרוק אותו ובורחים לפורנו. כמו כן, התמכרות לפורנו יכולה לעיתים להתכתב עם חרדות חברתיות וביישנות.

האם בני נוער יכולים להיות מכורים לפורנו?

יש בני נוער שמתחילים לצפות בחומרים פורנוגרפיים מגיל 12-13 (ונכון לשנת 2022 החל מגיל 9) ומגיעים למצב שהם גונבים מההורים, כדי לשלם על פורנו. זמינות המסכים אצל בני נוער היא מאוד גבוהה בעידן של המאה ה-21 וכשנוצר נתק מהמציאות זה מלבה את ההיווצרות של התמכרות באופן כללי (בין אם מדובר בהתמכרות לפורנו או למסכים בכלל). בנוסף לזמינות המסכים, בגיל העשרה מתחילים לגלות את המיניות, טיפה מתביישים, הנושא של מין הוא עדיין טאבו ולא דבר שמדברים עליו ב"שולחן שבת", אז כשמגלים את הפורנו זה נעשה תחילה בשביל הכיף, הגילוי והמחקר של המיניות, אך עלול בהדרגתיות להפוך גם להתמכרות.

האם מדובר בגמילה מאינטרנט או מאתרי פורנו?

בימינו, רוב היום סובב סביב מסכים, בין אם בעבודה ובין אם בבית, ההתנהלות היומיומית היא מול מסך. גמילה מהתמכרות לפורנו היא גמילה שמתרכזת בשימוש הספציפי בפורנו, ולכן אין הכרח להימנע משימוש רגיל במסך הנייד לוואטס אפ או במחשב לעבודה, אך ריחוק ממסכים, שלא לצרכים מחייבים, יכול לעזור לגמילה מפורנו.

 

גמילה מפורנו 

מה הסימנים המעידים על התמכרות לפורנו? האם אני מכור לפורנו?

קו המשבר מתחיל כשאדם מוצא את עצמו חסר אונים מול ההתנהגות המינית שלו, כשרוצים להפסיק, אבל לא מצליחים לבד לאורך זמן. השאלות הבאות יכולות לעזור:

 • האם כדי לגמור עם בת הזוג אתה עוצם עיניים ומפנטז על דברים שראית בפורנו?
 • האם אתה שומר על הצפייה בפורנו בסוד גם מהאנשים הקרובים אליך ביותר?
 • האם מערכות יחסים (אינטימיות ולא אינטימיות) נפגעו בעקבות הצפייה בפורנו?
 • האם זה כל מה שאתה מצליח לחשוב עליו מהבוקר ועד הלילה או במשך שעות ארוכות מהיום?
 • האם אתה לא מצליח להירדם בלי לצפות בפורנו או לקום בבוקר בלי לצפות בפורנו?
 • האם אתה מפחד להיתפס?
 • האם אחרי הצפייה יש לך תחושת אובדנות או תחושות קשות אחרות?
 • האם אתה מצליח להפסיק אבל רק לפרקי זמן קצרים (יום, יומיים, שבוע)?

אם לא נוח לך עם התשובות לחלק מהשאלות, אנחנו מעודדים אותך לשקול גמילה.

גמילה מפורנו – טיפול בהתמכרות לפורנו

מה הטיפים לאנשים הרוצים להיגמל מפורנו לבד?

 • להימנע ממסכים שלא לצורך חיוני כמו עבודה
 • להכניס ללוח זמנים פעילויות חיוביות ומשמחות מחוץ לחדר / בית
 • למצוא לפחות מישהו אחד שאפשר לדבר איתו על זה
 • הכי חשוב לזכור, שגם אם קרה ומעדת לא להלקות את עצמך, להפוך דף ולנסות מחדש

כיצד מתחילים טיפול בהתמכרות לפורנו?

גמילה מהתמכרות לפורנו לבד אינה פשוטה ועלולה להיות כרוכה בתחושות ייאוש ותסכול קשות, העלולות להוביל להחמרה של ההתמכרות. בטיפול נבנה קשר, המבוסס על אמון ובטחון עם המטפל. בחדר הטיפולים הכל יכול להיאמר ושום דבר שייאמר לא יפיל אף אחד. הפגישות הן מרחב בטוח שמאפשר לשתף הכל. בטיפול ננסה להבין מה התחושות שעולות בזמן הצפייה בפורנו, מה קורה לפני ומה קורה אחרי. תחילת הטיפול כוללת הרהור והסתכלות על המצב כמו שהוא וכשהגמילה מתחילה היא מתבצעת בהדרגתיות ובקצב המתאים למטופל תוך בניית תחושת מסוגלות והצלחה.


טיפול בהתמכרות לפורנו  

 גמילה מהתמכרות לסקס – איך להשתחרר באמת?

התמכרות למין הינה עיסוק אובססיבי בנושא אשר בא לרוב לידי ביטוי בקיום יחסי מין מזדמנים בתדירות גבוהה מאוד, פנייה לעובדות מין, צפייה מוגזמות בפורנו ועיסוק בלתי פוסק בכל הנוגע לתחום. ההתמכרות עשויה להוביל אתכם להשקעה עצומה של זמן וכסף בה, זאת על חשבון עבודה, לימודים וזמן עם האנשים הקרובים לכם. לאור סיבות אלו, גמילה מהתמכרות לסקס תהיה חיונית ותוכל להתבצע בצורה המוצלחת ביותר בעת קבלת סיוע מהמרכז לטיפול וייעוץ – אורנית ויינשטוק.

התמכרות לצד גמילה מהתמכרות לסקס

בניגוד לאנשים אחרים, המכור לסקס מאבד שליטה על הנושא ועלול לגלות כי התמכרותו פוגעת ביחסים האישיים, בחברויות ובקשרים עם המשפחה. ההתמכרות הקשה עלולה להוביל לקשיים כלכליים, הידבקות בזיהומים ולעיתים אף גם ביצוע עבירות מין מסוגים שונים.

כיום קיימת הבנה כי ההתמכרות למין אינה רק תירוץ להתנהגות מינית פרועה, אלא תלות ממשית אשר משפיעה על כל היבטיו בחייו של המכור. התמכרות זו מובילה אנשים למצב נפשי קשה, בו יודעים כי עושים דבר מה שפוגע בחייהם ובחיי האנשים הקרובים להם, אך לא מצליחים לחדול ממנה. ההנאה היא קצרת טווח ובמהרה המכור מוצא את עצמו שוב לכוד במעגל של בושה וצורך לחזור לאותה התנהגות הרסנית. גמילה מהתמכרות לסקס במסגרתו של מרכז ייעודי, תהיה זו שתספק בעבורכם את התמיכה והחמלה הנדרשת על מנת להתמודד עם ההתמכרות ולהצליח להתגבר עליה.

תהליך גמילה מהתמכרות לסקס בהתאמה אינדיבידואלית

חשוב לציין כי גמילה מהתמכרות לסקס תתבצע בעזרתה של תכנית טיפול אישית ופרטנית, זו תותאם בצורה אינדיבידואלית לצרכים ולסיפור הייחודי שלכם. אורנית ויינשטוק – המרכז לטיפול וייעוץ, פותח את שעריו ומזמין אתכם לצאת יחד למסע אל עבר חיים בהם ההתמכרות לא שולטת עליכם. זכרו כי אין אתם חייבים להמשיך ולחיות בבושה ובמבוכה, אתם יכולים לשלוט על כל היבט ופעולה בחייכם ואין אתם חייבים להיות כבולים לתלות הקשה שהשתלטה על החיים.

שתפו אם אהבתם