סוגי התמכרויות

סוגי התמכרויות

מהי בעצם התמכרות?

התמכרות היא פעולה שנועדה לפתור קושי נפשי או פיזי, ליצור הקלה על מצוקה, כאשר פעולה זו הופכת עם הזמן למנגנון התמודדות לא יעיל ופוגעני.

לכן, אנו רואים בשורש כל ההתמכרויות למינן מכנה משותף.

אומנם נהוג להבחין בין התמכרויות לכימיקלים כגון סמים ואלכוהול לבין התנהגויות התמכרותיות (כגון הימורים, מין, אינטרנט), אך למעשה השוני ביניהם הוא בעיקר בצורת הביטוי של אותה תופעה ובסוגי התוצאות. המניעים, האופי והדרך בה נרכשה ההתמכרות הם לרוב זהים, כאשר הפורקן של הקושי הוא שונה.

לאורך זמן התמודדות עם הקושי הרגשי ללא מושא ההתמכרות חושף את האדם להתמודדות קשה הרבה יותר עם אותו קושי ולהבנה כי אין לו באמת שליטה בשימוש.

בשלב זה, לעומת הזמן בו ניהל האינדיבידואל את השימוש קורה באופן הדרגתי מהפך והשימוש וההתמכרות מנהלים את אותו אדם.

מידע על סוגי ההתמכרויות השונים

התמכרות לאלכוהול

התמכרות לאלכוהול מחייבת את ההבנה של האדם כי הוא חסר שליטה אל מול האלכוהול וכי הימנעות מוחלטת ממנו הינה הכרחית.

בחברה ובתרבות של ימינו, בה אלכוהול הוא חלק בלתי נפרד מבילוי או כל מאורע חברתי/משפחתי אחר, גמילה מאלכוהול הופכת למורכבת ביותר.

טיפול בהתמכרות לאלכוהול מתייחס הן להבנה זו אך בעיקר לסיוע בבניית אורח חיים חדש, מלא ובריא יותר ובהתמודדות עם כל אותם קשיים נפשיים שטושטשו על ידי האלכוהול.

בני משפחה הם חלק בלתי נפרד בטיפול שכן פעמים רבות הניסיונות הכנים שלהם לסייע למכור מחמירים את הבעיה. 

בטיפול הם מבינים שהם לא יכולים לשנות את המטופל אלא רק את עצמם, שעליהם לשים גבולות ושרק כך יתחיל השינוי באמת.

לקריאה נרחבת על גמילה מאלכוהול לחצו >>

 

התמכרות לסמים קלים

התמכרות לסמים היא ביטוי של חוסר היכולת להתמודד עם קשיי הנסיגה, ניסיונות הגמילה מהסם ופיתוח של סיבולת שעם הזמן הלכה וגברה כך שתחושת הצורך בשימוש הינה מאד אינטנסיבית.

הקושי הוא כמובן במישור הפיזי והרגשי של כאבים חוסר שקט וסבל רב מה שגורם לאי יכולת להימנע משימוש ולהזדקקות לחזור שוב ושוב לשימוש בסם.

קשיי נסיגה מתייחסים לא מעט גם לקשיים הנפשיים, שימוש בסם מתחיל פעמים רבות לאחר שהאדם גילה שהסם מטשטש את הפחדים, מעלים את הדיכאון,מרגיע ומגביר את הביטחון העצמי.

פעמים רבות הרצון לחוות שוב את "האני החדש" חזק הרבה יותר מקולו ההולך ונחלש של ההיגיון והאתגר הרגשי ללא הסם הוא שמכריע את הכף במקרה של הניסיונות לשלוט בכמות השימוש או ניסיונות הגמילה.

לקריאה נרחבת על גמילה מסמים קלים >>

התמכרות להימורים

להתמכרות להימורים לרוב יש טריגר ראשוני של זכייה כספית גדולה בעבר שהעניקה תחושה עילאית של אושר וסיפוק.

הרצון לשחזר תחושה זו והפנטזיה שבזכייה אחת ימחקו את כל החובות ויוכלו להעשיר את קרוביהם הם שמניעים את ההתמכרות.

כך נוצר מעגל קסמים של עליה וירידה – רווח והפסד, דיכאון ו"היי", תקופות של הזנחה ושפל ותקופות של יציבות.

הפיתוי של מכורים הוא לא רק הכסף ומחיקת החובות אלא בעיקר תחושת המתח, הריגוש והסיפוק שבהימור.

בלי ההימורים הם מרגישים תחושת ריקנות נוראית.

טיפול הגמילה מהימורים מתמקד בבניית האמון של המכור בעצמו, בהפחתת הביקורת העצמית ובניתוב של היצירתיות והנחישות לאפיקים בריאים יותר וכן בהבנה כי הפנטזיה שהחיים יתהפכו בן רגע אינה מציאותית.

לקריאה נרחבת על גמילה מהימורים >>

התמכרות למסכים

התמכרות למשחקי מחשב, לאינטרנט ולמסכים (דרך האינטרנט) מסתירה תחושה עמוקה של בדידות, קשיים בבניית קשרים, ריקנות וכאב נפשי, לעיתים על רקע של חרדה או דיכאון.

"הגלישה" לעבר ההתמכרות המסכים היא לעיתים סמויה ומתגלית רק כאשר המצב חמור והאדם מפסיק לתפקד בתחומים רבים: מתפקוד בעבודה, דרך התנתקות ממעגל החברים ועד הזנחה גופנית.

עבודה טיפולית מתמקדת בהחזרת האדם לכל מעגלי תפקוד אלה ובניית אורח חיים בריא ומלא יותר.

טיפול בהתמכרות לפורנו >>

 

התמכרות לקניות

התמכרות לקניות היא חוסר היכולת לעמוד בפני הדחף לרכוש עוד ועוד מוצרים, ממוצרי אופנה כבגדים, תיקים ונעליים דרך גאג'דטים למיניהם ועד להתמכרות לקניית מתנות לאחרים.

התמכרות לקניות מקורה בצורך לפצות על הכאב שבדיכאון, על דימוי עצמי נמוך, על נסיבות חיים קשות ובעיקר פיצוי על ריק נפשי מתמשך.

מעבר לתחושת הריק, מכורים לקניות מוצפים בתחושות בושה ואשמה על התנהלותם המלווה בהסתרה, שקרים ותחושת חוסר שליטה.

הטיפול נשען על מציאת הקושי הראשוני של האדם וטיפול בו, על החזרת השליטה לחיים, על מציאת עיסוקים רבים אחרים ועל ההצלחה ביכולת לקנות באופן מבוקר ונשלט.מ

לקריאה נרחבת על התמכרות לקניות >>