מרכז גמילה פרטי

מרכז גמילה פרטי

בחירת מרכז גמילה פרטי

איך לבחור מרכז גמילה פרטי

מציאת הדרך הנכונה לגמילה וטיפול בהתמכרויות

בעידן החדש בו החשיפה והנגישות לצריכת סמים, אלכוהול או למשל התמכרות לסקס ופורנו שהגישה אליה היא דרך הנייד שביד, מספר הסובלים והמתמודדים עם התמכרויות הולך ועולה באופן תמידי.

כיום אנו נפגשים יותר ויותר במה שמכונה "המכורים החדשים". מדובר באנשי מקצועות חופשיים כגון: רופאים, עורכי דין, בעלי עסקים, אנשי הייטק ועוד מגוון רחב של אנשים משכבות אוכלוסייה סוציו אקונומיות גבוהות ובתפקוד חברתי ומקצועי גבוה.  אוכלוסייה זאת מתקשה מאוד בחשיפה ובהכרה בבעיית ההתמכרות שלהם. מחד, רמת ההתמכרות שלהם גבוהה ולעיתים אף מסוכנת, ומאידך הם מתפקדים ברמה גבוהה בעולמם המקצועי ומצליחים להסתיר ולטשטש את בעיית ההתמכרות שלהם.

מונח המתאר תופעה זו בצורה מטאפורית הוא המושג "ד"ר ג'אקל ומיסטר הייד". משמע, שאותו אדם מציג את עצמו כלפיי חוץ כנורמטיבי, אך הוא מסתיר ולעיתים אף אינו מודע בעצמו לרמת ההתמכרות ההולכת ומחמירה בחייו. תופעה מרתקת אשר אופיינית לאותה אוכלוסייה היא שפעמים רבות בני משפחתם והקרובים להם אינם מבינים או מזהים שמדובר בהתמכרויות התנהגותיות או התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול ולחומרים שונים משני תודעה. כאשר קיימת הדרדרות בה רובם הגדול מגיע לתחתית ולשפל שמתחיל לחשוף את מצבם האמיתי לסביבה, בהיבט המקצועי, משפחתי, רפואי וחברתי, ולעיתים אף סיבוכים עם מערכת החוק והמשפט.  במצבים אלו נתקלים אותם הסובלים מהתמכרות, שלא מזהים את עצמם כמכורים באותה נקודת זמן, בקושי לבחור ולהגיע למסגרת הטיפולית המתאימה עבורם. רובם הגדול רוצים ומעדיפים לעבור את תהליכי הגמילה תוך כדי המשך קיום חיי השגרה שלהם, המשך עבודתם ותפקודם המקצועי וחיי השגרה במשפחותיהם ובביתם.

תחילת תהליך הטיפול והגמילה

הדבר החשוב היותר בנקודת זמן זו הוא להגיע למקום מקצועי, אמין ובעל ניסיון רב בטיפול וליווי בתהליכי גמילה ובבניית מעטפת טיפולית התואמת לרמת הטיפול הנדרשת ולרצונותיו ויכולותיו של המטופל. השלב הקריטי והמשמעותי ביותר הוא אבחון מדויק ומקיף הנותן מענה ומסביר למטופל את אפשרויות המומלצות עבורו. רוב המטופלים מגיעים לאותה נקודת זמן חסרי ידע, מבוהלים וחוששים מאיך יראו חייהם ומהם המשמעויות של תהליך גמילה. רובם הגדול אמביוולנטי ובעל רגשות מעורבים. מצד אחד, אלו המגיעים לאבחון מבינים כי יש צורך לעשות שינוי משמעותי באורח החיים שלהם ובבעיית ההתמכרות ורוצים בכך, מצד שני הם חוששים ומבוהלים מהרעיון, תפיסה וההכרה כי יאלצו לעשות שינויים קיצוניים בחייהם ולעבור תהליך גמילה.

אנו ממליצים לכל מי שמוצאים את עצמם בנסיבות האלו, לתאם איתנו פגישת איבחון וייעוץ על מנת לקבל מידע מדוייק על כל מרכזי הגמילה הפרטיים בישראל, על האפשרויות הקיימות מחוץ לארץ, ועל הטיפול שיקבלו באותן מסגרות.

אנו שומעים רבות על הבילבול ועל החוויה הקשה שמצפה למי שמתחילים ליצור קשר טלפוני עם מרכזי הגמילה השונים. למי שנמצאים במצבי משבר וזקוקים לעזרה, אין מושג או הבנה לגבי מה שמובטח להם, חלק מהמסגרות מקדמות ומשווקות את עצמן בצורה אינטנסיבית, מטופלים רבים מגיעים אלינו אחרי שהות במסגרות שהבטיחו להם ערים וגבעות ואותם מטופלים קיבלו למעשה "חתול בשק". המידע והמודעות המדויקים לגבי מה שמאפיין כל מרכז ומה יותר מתאים עבור כל פונה, יכול לקדם ולשפר את תוצאות התהליך, ולחסוך הרבה עוגמת נפש.

מרכז גמילה

איך ניתן לעבור תהליך גמילה מבלי להתנתק מחיי השגרה

הגורמים הנחוצים והמומלצים להצלחת תהליך גמילה:

 1. טיפול פרטני עם מטפל מנוסה ומוסמך בתחום הטיפול בהתמכרויות
 2. אבחון מקיף על ידי רופא מתחום בריאות הנפש והפסיכיאטריה המתמחה בבניית מתווה תרופתי עבור כל מטופל וצרכיו הרגשיים והפיזיים.
 3. טיפול משפחתי שעוסק בהבנה ונתינת כלים רלוונטיים עבור מערך התמיכה המשפחתי בתהליך הגמילה.
  מכיוון שמדובר בתהליכי גמילה בסביבה הביתית, חשוב והכרחי שבני המשפחה יבינו ויקבלו תמיכה רגשית עבורם.
 4. בניית סדר יום, שגרת חיים שונה ושינוי משמעותי באיכות החיים בעיקר שינה סדורה, תזונה ופעילות פיזית.
 5. מעורבות וחשיפה לקבוצות תמיכה בקהילה. במרכז לטיפול וייעוץ מתקיימות קבוצות טיפול המלוות ותומכות בטיול הפרטני. כמו כן, קיימות בקהילה קבוצות תמיכה שונות בהן נעזרים אלו המתמודדים עם התמכרות באנשים העוברים בעצמם תהליכי גמילה ושיקום ומציעים את תמיכתם מתוך הזדהות והבנה.

תוכנית הטיפול במרכז לטיפול וייעוץ

התוכנית מיועדת לאותם "מכורים חדשים" בעלי מוטיבציה גבוהה להתגבר ולהתמודד עם בעיית ההתמכרות. לאותם מטופלים הצורך והרצון לפגיעה מינימלית בחיי השגרה הוא קריטי והמרכז מטפל בדיסקרטיות וחיסיון מלא. המרכז לטיפול וייעוץ בונה עבור כל מטופל תוכנית טיפול אישית ותהליך מותאם לכל מטופל ונסיבות חיוו. בהמשך המאמר, נסביר ונפרט מהן המסגרות האלטרנטיביות הקיימות עבור אלו הזקוקים לרמת טיפול גבוהה יותר ולעיתים כניסה למרכזי גמילה סגורים.

מרכז גמילה פרטי - כך בוחרים

בעידן שבו המחלות הנפשיות וההתמכרויות מהוות איומים רציניים על החיים האישיים והמשפחתיים של רבים מאיתנו, בחירת מרכז גמילה הוא צעד מרכזי. איך מבצעים בחירה נבונה ומושכלת?
הנה מספר טיפים והמלצות חשובות לבחירת מרכז גמילה פרטי:

המלצות לבחירת מרכז גמילה

לפני שאנו נכנסים לשום פעולה, חשוב להבין את האופי של מרכז הגמילה. האם הוא מתבסס על רוח 12 הצעדים או על שיטות כמו שינוי התנהגויות ודרכי חשיבה (CBT), ומהם תוכניות הטיפול והפעילויות שבתוך המרכז. חשוב לבדוק את רקע הצוות המטפל, ניסיונם והשכלתם המקצועית. יתרה מכך, כדאי לשאול מראש על מחירי הטיפול ולוודא שהם מתאימים לתקציב שלך.

שאלות חשובות לפני בחירת מרכז גמילה

לאחר שהבנו את האופי של המרכז, יש לשאול את עצמנו שאלות מסוימות:

 1. כמה מטופלים נמצאים במרכז?
 2. מהם הרקעים של המטופלים?
 3. מה הטווח הגילאי של המטופלים?
 4. מה תוכנית הטיפול במרכז?
 5. מה משך הטיפול המומלץ?
 6. מהם הקריטריונים לקבלת מטופלים?
 7. מה המחיר הסופי?

המלצות על מרכזי גמילה

לכל מטופל מתאים אופי שונה של מרכז גמילה, על פי צרכיו והאופי של הגמילה. קיימים שני סוגים של מרכזי גמילה: הראשון, בתנאי פנימייה, השני, תוכנית יום. מרכזי גמילה פרטיים מציעים אפשרויות שונות וטווחי מחירים שונים, כולל חדרים ליחיד או משותפים. כמו כן, קיימים מרכזי גמילה איכותיים בחו"ל, שגם לא יקרים יותר מהמרכזים בארץ.

מרכז גמילה מאלכוהול, סמים והימורים

מרכזי הגמילה מיועדים למטופלים שזקוקים לפיקוח רפואי צמוד בגלל סיכונים בריאותיים מתוך הפסקת השימוש באלכוהול ובסמים. בהם ניתן גם לקבל טיפול פסיכולוגי ותמיכה רגשית. מרכזי הגמילה עוסקים לא רק בהתמכרויות ספציפיות, אלא בהתמכרות בכללי.

בחירת מרכז גמילה הוא צעד חשוב ומכריע בדרך להתמודדות עם התמכרויות. באמצעות קשר מושכל עם מרכז גמילה שמקיים את צרכיו של המטופל, ניתן לקדם את התהליך ולהבטיח הצלחה גדולה יותר בגמילה ובשיקום.

 

מידע נוסף שעלול לעניין אותך:

איך לדבר עם מכור ולגרום לו להתחיל טיפול

גמילה מאלכוהול לבד – כך עושים את זה

ממסי – סם הדוקטור

קריז – איך מתמודדים עם קריז ומה התסמינים

התמכרות לקוקאין וגמילה

גמילה מקנאביס – מאיפה מתחילים?

שתפו אם אהבתם