מעגל ההתמכרות

מעגל ההתמכרות

השלבים של מעגל ההתמכרות

השאלה עצמה מעידה על כך שאלו המגיעים לתהליכי גמילה מהתמכרות, חווים אשמה ובושה על כך שהגיעו למצב שבו הם תלויים בחומרים משני תודעה. או בהתנהגויות כפייתיות כמו למשל הימורים או התמכרות לפורנוגרפיה ומין.

האמת לאמיתה היא שבמעגל ההתמכרות מגיע שלב מסויים בו אנו מאבדים שליטה על צריכת הסמים, האלכוהול או כאמור התמכרויות התנהגותיות.

 

השלב הראשון במעגל ההתמכרות

השלב הראשון במעגל ההתמכרות הוא שימוש נורמטיבי, למשל שתיית כוס יין עם ארוחה טובה, כניסה לקאזינו במהלך ביקור בלאס ווגאס, או עישון פה ושם של קאנביס כחלק ממפגש חברתי. בשלב זה לא קיימת תלות. רוב האוכלוסיה מוגדרים כנורמטיבים בהקשר הזה ויכולים במהלך חייהם להנות מהשימוש ללא תוצאות אשר פוגעות בהם או בסביבתם.

 

השלב השני של מעגל ההתמכרות

השלב השני במעגל ההתמכרות הוא שימוש לרעה. בשלב זה מתחיל תהליך בו השימוש נועד למטרה מסויימת, למשל שימוש בקאנביס כדרך להירדם, צריכת אלכוהול על מנת להרגיש יותר חברותי, פתוח ומשוחרר, שימוש בחומרים ממריצים כדרך לשפר יכולות והישגים, או למשל שעות רבות של שימוש בפורנוגפיה כדרך להירגע ולהשתחרר מלחץ או מתח שנוצרים בחיי השיגרה.

בשלב זה מתחליה להיווצר התניה, משמע השימוש הופך להיות תנאי לשינוי מצבי הרוח, התיפקוד והמסוגלות הופכים להיות מקושרים ומותנים בצריכת חומרים או התנהגויות משני תודעה.

 

השלב השלישי

השלב השלישי במעגל ההתמכרות הוא השלב בו נוצרת תלות באותם חומרים / התנהגויות ולמעשה הם אלו שמנהלים את המשתמש לעומת מצב בו המשתמש מנהל את עצמו ואת השימוש. בשלב הזה של מעגל ההתמכרות התוצאות והפגיעה בכל היבטי החיים, מגבירים את חומרת התוצאות וההשלכות על התפקוד, על הסביבה של הסובלים מהתמכרות.

בשלב ההתמכרות נבנתה למעשה רמת סיבולת בה הגוף והנפש ״דורשים״ את כמות הצריכה אליה התרגלו וכאשר לא מסופקת אותה רמת שימוש יש חוויה קשה של אי נוחות, חוסר יכולת לתפקד וסבל פיזי ונפשי.

תופעות אלו ועליה מתמדת ברמות השימוש, היא למעשה הימנעות מתהליך הנסיגה,(Withdrawal) משמעות הדבר היא שהחיים הופכים להיות כלואים בתוך מעגל ההתמכרות.

הסובלים מהתמכרות מוחזקים כבני ערובה של ההתמכרות ממנה הם סובלים. התלות הפיזית והרגשית הופכים לשיעבוד, מה שהיה ״תחביב״ הופך ״למקצוע״. אלו הסובלים מהתמכרות חווים מעגל סגור בו הם שוב ושוב ״נדרשים״ לספק לעצמם את הסם כדי להרגיש לכאורה, נורמליים.

 

שלבי מעגל ההתמכרות

  1. טריגר ריגשי
  2. כמיהה
  3. פולחן
  4. שימוש
  5. אשמה
  6. הימנעות

מעגל ההתמכרות

 

מעגל ההתמכרות מתפתח בצורה הדרגתית ולרוב סמויה.

מכאן נובעת השאלה בה פתחנו: ״איך הגעתי לזה״. בשלב הזה מתחילים אלו הסובלים מהתמכרות לחוות תוצאות פוגעניות והרסניות בחייהם ובחיי הסביבה הקרובה אליהם. הפגיעה היא קשה ומערכתית, מערכות יחסים מתדרדרת והרבה פעמים נוצר נתק, הפגיעה הפיזית והבריאותיות הופכת למסוכנת, פגיעה ביכולות המקצועיות, חברתיות, משפחתיות, כלכליות ובכלל פגיעה והרס נרחבים שמובילים את המכור להתדרדרות קשה במצבם ובאיכות חייהם.

מה שהתחיל כדרך להקל על מצוקות ולפתור קשיים, הופך להיות חלק בלתי נפרד מחיי היום יום.

המכור חווה בדידות, נטישה, נתק וככל שמחמירה ההתמכרות, כך מתנהל המכור בתוך מעגל ההתמכרותי שבו הוא לכוד מבלי יכולת להשתחרר.

 

תהליך טיפול בגמילה מהתמכרויות

הטיפול ותהליכי הגמילה, מתחילים כאשר מתחילה המודעות לבעיה ולקושי להשתחרר לבד מההתמכרות ולצאת ממעגל ההתמכרות.

במרכז לטיפול וייעוץ הגישה הטיפולית מבינה ומכבדת את המצב ההתמכרותי. איננו שופטים או מבקרים את התוצאות הקשות. אנו יכולים לראות את ההתמכרות כמצב שהתפתח ונוצר באופן פרוגרסיבי וכתהליך בלתי נמנע שהתחיל והתפתח עד לחיים בהם התלות וההתמכרות שולטים במכור.

מטופלים רבים מתארים לנו אינספור נסיונות שעשו בעצמם, לצמצם כמויות ו/או להפסיק בבת אחת בכוחות עצמם. רוב הפעמים הנסיונות האלו לא רק שלא צולחים, אלא מובילים להגברת רמת השימוש, לעיתים כפיצוי על הזמן שלא השתמשו, או כדרך להקל על החוויה הקשה של הכישלונות החוזרים ונישנים.

לעיתים רחוקות מצליחים מס מצומצם של מכורים, להפסיק את השימוש באופן עצמאי לתקופה מסויימת, בהרבה מקרים קיימת אז הנטיה להחליף התמכרות בהתמכרות אחרת. מה שמשאיר אותם בתוך אותו מעגל התמכרותי, רק עם מושא התמכרות אחר.

 

שבירת מעגל ההתמכרות

היציאה ושבירת מעגל ההתמכרות, היא למעשה תהליך הגמילה. אנו מלווים ומכוונים את המטופלים בדרכם אל השחרור והיציאה מאותו מעגל קסמים אכזרי. אותו שיחרור מכבלי ההתמכרות, מובילים עם הזמן לריפוי, לתחושת הישג ומסוגלות מחודשת המאפשרת לחזור לחיים בריאים ומאושרים.

 

ייתכן ויעניין אותך עוד:

התמכרות לקוקאין – סימנים של התמכרות לקוקאין

גמילה מקנאביס ותסמינים

12 הצעדים לטיפול בהתמכרויות

גמילה מפורנו – איך מתחילים

איך מזהים מכור לסמים

 

 

שתפו אם אהבתם