סם הדוקטור

סם הדוקטור

הדוקטור , ממסי , mmc וגם השורף

הסם דוקטור הוא חלק מקבוצת סמים ממריצים המכילים מטיל-מת-קטינון (MMC – Methyl Meth Cathinone), ולכן מכונה גם ממסי, דוקטור או ממסי 3 (MMC3), דוקטור 4 (MMC4) או השורף. הדוקטור הוא סם סינטטי דומה בהשפעתו לקוקאין, אבל זול יותר. מה ההשפעות המסוכנות של הסם? ואיך נגמלים ממנו? כל התשובות במאמר הבא.

היא הגיעה אלינו לטיפול, אישה צעירה בת 30, רווקה, מובטלת ומכורה לסם דוקטור. הוא היה זול יותר מקוקאין וסיפק לה הרגשה יותר טובה ממנו. הוא השתיק לה תסמינים של טראומות ילדות קשות והיא הרגישה שזו הדרך היחידה שהיא יכולה לקבל כמה שעות של שקט ואפשרות אפילו להנות. היא גם רצתה להרזות כדי להרגיש יותר טוב עם עצמה וזו הייתה דרך כל כך פשוטה וקלה. פתאום הדוקטור נתן לה 2-3 ימים של חוסר חשק לאכול, וזה אשכרה עבד (לפחות בהתחלה), היא ירדה במשקל.

הוא הגיע אלינו לטיפול בגיל 36, הדוקטור שיפר לו את הבטחון העצמי ועזר לו להתחיל עם בחורות במועדונים, הוא הפך אותו ליותר "משוחרר", הוא הרגיש פתוח וכריזמטי, כמו שהחברה ציפתה שהוא יהיה, במקום הילדון הביישן והמופנם שהיה. בבקרים שאחרי המועדונים זה כבר הרגיש לגמרי אחרת, אבל כדי שהוא יוכל ללכת לעבודה ולהמשיך לתפקד הוא המשיך "להריח". הדוקטור השקיט לו את החרדה ונתן איזו תחושת אופוריה נעימה כזאת.

ממסי סם

בשנים האחרונות, אנחנו פוגשים בקליניקה יותר ויותר מקרים של מטופלים מגילאים שונים ובלי הבדל דת, גזע ומין, שהדוקטור סיפק בשבילם מוצא זול יותר מקוקאין ובמקרים מסוימים עם השפעה טובה יותר. הדוקטור הרגיש כמו הפתרון המושלם, אבל עם הזמן ההתמכרות, כמצופה מהתמכרות, החריפה והמחירים נהיו כבדים. במרכז לטיפול וייעוץ אנחנו מלווים את המטופלים בתהליך הגמילה תוך בניית תוכנית בהתאמה אישית, ללא שיפוטיות ומנקודת מבט הוליסטית, הנותנת מענה הן לגורמים שהובילו להתמכרות, והן לגמילה וליום שאחריה, או יותר נכון לחיים שאחריה.

מה הוא סם דוקטור?

דוקטור הוא סם או חלק מקבוצת סמים, המכונים ממסי, בשל הרכבם הכימי המכיל MMC – Methyl Meth Cathinone.

סמי הממסי שייכים למשפחת הממריצים (סטימולנטים או עוררים) וחלק מקבוצת סמים שנקראת סמי מעצבים (designers drugs), המכונים לעיתים בישראל גם סמי פיצוציות, כמו: נייס גיא, חגיגת וסמים נוספים.

סמי מעצבים הם סמים, שנוצרו במאה ה-20, כשסמים כמו מורפיום וקוקאין נאסרו למכירה על פי חוק במדינות רבות בזכות אמנת האופיום הבינלאומית. החומרים המרכיבים את סמי המעצבים לרוב אינם נמצאים בפקודת הסמים המסוכנים, וכל פעם שהם נאסרים, עושים בהם שינוי כימי קטן וכך ניתן "לעקוף" את החוק ולהמשיך למכור את הסם. כך לפחות היה עד שנות ה-2000, אבל המחוקק בישראל מצא דרך להתמודד עם הבעיה ובשנת 2013 חוקקה הכנסת בישראל את חוק המאבק בתופעות בשימוש בחומרים מסוכנים, שנלחם בתופעה ע"י כך שהוא מאפשר למנכ"ל משרד הבריאות להכריז על איסור הפצת חומר חדש בשוק באופן זמני עד שיוכנס אף הוא לפקודת הסמים המסוכנים.

האם הדוקטור ממכר?

כן, הדוקטור וסמי ממסי על כל סוגיהם ממכרים באופן חד משמעי. השימוש בסמי ממסי ממכר הן פיזית והן רגשית.

מהפן הפיזיולוגי, החומר המעורר מציף את המוח בדופמין, נותן תחושת היי של אופוריה ושמחה ובמקביל מתפתחת סבילות, כאשר בפעם הבאה צריך יותר דופמין בשביל להגיע לאותה תחושת אופוריה, וכך ככל שצורכים ממנו יותר ככה צריך יותר חומר בתדירות גבוהה יותר, כדי לקבל את אותו האפקט וכך נוצרת ההתמכרות.

מהפן הרגשי-חברתי, הדוקטור, שמעניק תחושת בטחון, אופוריה ומעורר את החשק המיני, נצרך פעמים רבות כחלק מתרבות הבילוי, במסיבות ומועדונים. מעבר להיבט החברתי ש"כולם לוקחים" ו"לא נעים" לא לקחת, הסם הופך להיות חלק בלתי נפרד מחוויית הבילוי וההנאה. בשילוב עם ההיבט הפיזיולוגי, השימוש הולך ומתעצם בתדירות ובכמות, וכך בדיוק נוצרת התמכרות.

mmc

איזה שמות נוספים יש לסם דוקטור?

כאמור, הדוקטור הוא חלק קבוצת סמים המכונה ממסי, המכילים מפדרון, שהוא נגזרת של החומר הפעיל קאתינון, החומר הפעיל בצמח הגת. הדוקטור הוא למעשה גלגול של סם הפיצוציות המוכר חגיגת, שנאסר לשימוש בשנת 2004. בקבוצת הסמים יש את הדוקטור (mmc3); מפדרון או דוקטור 4 או מיאו מיאו (mmc4), שנאסר לשימוש בשנת 2008; ועוד גרסאות, כאשר לכל גרסה של הסם יש הרכב כימי מעט שונה ובהתאם השפעה טיפה שונה.

איך משתמשים בדוקטור?

הדוקטור מגיע לרוב באבקה או קריסטלים לשימוש בבליעה או הסנפה.

מה המינונים הנפוצים לשימוש בדוקטור? ולכמה זמן הוא משפיע?

משתמשים בד"כ ב-50-150 מ"ג בכל שימוש, ההשפעה מתחילה כשעתיים אחרי השימוש ונמשכת כשעתיים עד 7 שעות, כתלות בכמות ובאופן הצריכה.

איך זה מרגיש לאחר צריכת הדוקטור?

סמים מקבוצת ממסי הם ממשפחת הסטימולנטים, אשר ממריצים את המוח ע"י עלייה או הצפה של דופמין. במקרה הטוב הם מעניקים תחושת אופוריה, מסירים עכבות ומעודדים פתיחות רגשית, מעלים את החשק המיני, האנרגיה והבטחון העצמי. במקרה הרע ובשימוש לאורך זמן הם עלולים לגרום למגוון תופעות לא נעימות כמו: בעיות שינה, כאב ראש, חרדה, אגרסיביות, חוסר תיאבון, דופק מהיר ועוד.

מה הסיכונים בשימוש בסם הדוקטור?

 • התמכרות: סם הדוקטור וגרסאותיו השונות ממכרות וכמו כל התמכרות משתלטות על כל חלקה טובה בחיים. בהתחלה זה מרגיש טוב, אבל ההשפעות לטווח ארוך הרסניות.
 • תופעות לוואי לא נעימות: במקרה הטוב הסם יעניק תחושת אופוריה, אבל לא תמיד זה המצב. לעיתים, כשהוא "יבוא לא בטוב" ואף בשימוש לטווח הארוך הוא עלול לגרום לעייפות, שינויים קיצוניים במצב הרוח, אגרסיביות, פחדים וחרדות, נעילת לסתות ועוד.
 • תופעות לוואי מסוכנות: הדוקטור עלול לגרום לבעיות בתפקוד מערכת הלב, הפרעת מלחים, הרעלת מים ולבצקת מוחית, המהווה סכנת חיים.
 • שילובים מסוכנים: בשילוב עם חומרים מסוימים הסם הופך להיות מסוכן מאוד (מפורט בהמשך).
 
דוקטור סם
 

מה השילובים המסוכנים עם סם הדוקטור?

אמנם אנחנו לא מעודדים שימוש בסמים בשום צורה, אבל אם אתם כבר משתמשים בדוקטור או באחד מסמי הממסי חשוב שתדעו ששילוב שלו עם חומרים אחרים עלול להוות סכנת חיים:

 • ממסי ואלכוהול: הממסי "ממסך" את השפעת האלכוהול מה שעלול לגרום לצריכה מוגזמת ומסוכנת של אלכוהול. לכן לא מומלץ לשלב צריכת ממסי עם אלכוהול.
 • ממסי ואסיד (LSD): שילוב לא מומלץ ועלול לגרום ל"טריפ רע".
 • ממסי וסם האונס ג'י (GHB): כמו במקרה של האלכוהול, הממסי "ממסך" את השפעת הג'י ועלול לגרום לצריכה מוגזמת שלו עד כדי צריכת יתר, שעלולה להוביל למוות.

אילו סימנים מעידים שאתה מכור לסם הדוקטור?

התסמינים של התמכרות לסם דוקטור, הם תסמינים דומים להתמכרות של ממריצים דומים כמו קוקאין:

 • עלייה בתדירות ובאינטנסיביות השימוש בסם
 • קושי לתפקד בהיבט מסוים או כמה בחיים – עבודה, זוגיות וכו'
 • משיכות באף
 • נזלת
 • חוסר שקט
 • תחושת מצוקה
 • עצבנות
 • בעיות שינה
 • חוסר תאבון
 • שינויים קיצוניים במצב הרוח

כמה סם דוקטור עולה?

הדוקטור דומה מאוד לקוקאין, מלבד המחיר. הוא זול יותר ועבור חלק מהאנשים משפיע בצורה טובה יותר.

 • קוקאין עולה בערך 500 ₪ לגרם.
 • סם הדוקטור עולה סביב 300 ₪ לגרם.

אומרים שמה שזול עולה ביוקר

אמנם הדוקטור זול באופן יחסי לקוקאין, אבל בכל זאת מדובר על "בילוי" יקר. עם זאת, המחיר הכלכלי הוא רק חלק קטן מהמחיר היקר שמשלמים מכורים, כי העניין עם התמכרויות, מכל סוג וגם במקרה של התמכרות לדוקטור, זה שהן מרגישות טוב בטווח הקצר, אבל בטווח הארוך הן משתלטת והורסות את החיים בכל הבט שהוא – עבודה, חברים, משפחה, מערכות יחסים, בריאות פיזית, הרגשה נפשית ועוד – הכל נפגע.

גמילה מסם הדוקטור

איך נגמלים מסם הדוקטור?

תהליך הגמילה זהה לגמילה מקוקאין. השלב הראשון בגמילה הוא הפסקת השימוש –  התנזרות של לפחות 30 יום, כדי להגיע קרוב יותר בחזרה לאיזון דופמיני במוח. יש אנשים שיצליחו בטיפול אמבולטורי ובליווי והכוונה כמו הטיפול שאנחנו מעניקים כאן במרכז לטיפול וייעוץ, ויש מי שיצטרכו להגיע למרכז גמילה. בכל מקרה, לא מומלץ להיגמל לבד, והליווי מאוד חשוב מכמה היבטים: הראשון הוא קבלת מענה ותמיכה לתחושות הקשות, העלולות להתעורר בתחילת הגמילה כשלפתע הבטחון העצמי מתערער, תחושת דכאון מציפה ואין את ההיי הקל שהסם העניק. בהמשך, הליווי המקצועי עוזר להבין למה החלה ההתמכרות, על מה ההתמכרות "יושבת" ומתיר בעיות מהעבר; ולבסוף טיפול ע"י מומחים בתחום מעניק כלים להתמודדות, בניית שגרת חיים חדשה וטובה ושימור של הגמילה לאורך זמן.

הדוקטור לא הציל, אנחנו ואתם כן

התמכרות לסם דוקטור או לסמי ממסי היא לא גזירת גורל – הגמילה אפשרית!

במרכז לטיפול וייעוץ כל המטפלים הינם אנשי מקצוע מוסמכים בעלי תואר שני ומעלה מומחים בטיפול בהתמכרויות, עם ניסיון עשיר בטיפול וגמילה של מתמודדים עם התמכרויות מסוגים שונים וביניהם גם סמים ממריצים. אם אתם מתמודדים עם התמכרות או שיש לכם בני משפחה המתמודדים עם התמכרות אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו וביחד נחזיר לכם את השליטה לחיים.

ייתכן ויעניין אותך עוד:

איך לדבר עם מכור כדי שיתחיל טיפול

שיטת 12 הצעדים לטיפול בהתמכרויות

תפקיד המשפחה בחיי המכור

סימנים של מכור לקוקאין

הכרה בהתמכרות כבעיה – החלטתי לנצח ולכן אני נכנע!

שתפו אם אהבתם