קוקאין ואלכוהול

קוקאין ואלכוהול

שילוב של קוקאין ואלכוהול

קוקה-אתילן זהו חומר שנוצר בגוף כאשר נעשה שימוש בקוקאין ואלכוהול יחדיו. למרבה הצער החומר הזה שנוצר על ידי ערבוב של אלכוהול וקוקאין עלול להיות מסוכן ואף קטלני.

במקרים רבים, אנשים המשתמשים בסמים עושים שימוש ביותר מסוג חומר אחד בו זמנית. אחד השילובים היותר פופולריים (ומסוכנים) הוא זה המשלב בין קוקאין לאלכוהול. ישנם כמה סיכונים ותסמינים מסכני חיים שיכולים להתרחש כתוצאה משימוש משולב של קוקאין ואלכוהול וזאת מבלי להזכיר את זה שבשילוב הנ"ל נוצר בגוף גם החומר השלישי שהוא כאמור קוקה-אתילן.

למרות הסכנות הנלוות לשילוב בין החומרים הללו, בישראל ישנם מרכזי טיפול בסמים ואלכוהול שיכולים לסייע לאנשים להתמודד עם בעיות התמכרות ושימוש לרעה בחומרים. אם אתה או מישהו שאתה מכיר מתמודד עם משהו כזה, התקשר עוד היום אלינו למרכז לטיפול וייעוץ.

לפני שנמשיך להעמיק במה זה בעצם קוקה-אטילן חשוב שקודם כל נבין איך משפיעים שני החומרים הללו כל אחד בנפרד כאשר משלבים אותם יחד.

ההשפעות של אלכוהול וקוקאין כל אחד בנפרד

בעוד ש-לקוקה-אתילן (החומר שנוצר על ידי שילוב של קוקאין עם אלכוהול) ישנן השפעות מזיקות באופן משמעותי על הגוף והמוח של המשתמשים בסמים ואלכוהול, חשוב להבין את האינטראקציה שיש לכל אחד מהם בנפרד עם הגוף.

עם מה מערבבים קוקאין

השפעות אלכוהול

בהיותו חומר חוקי, אלכוהול אתנול הוא אחד החומרים הפסיכואקטיביים הנפוצים ביותר בעולם. לרוע המזל, השימוש בו קשור קשר ישיר גם לבעיות וסיכונים רבים. שימוש באלכוהול ושתייה מופרזת משפיעים כמעט על כל איבר בגוף כמו גם על מערכת העצבים המרכזית, ויכולים לגבות מחיר בריאותי כבד.

 כמה מהבעיות הנפוצות ששתייה מופרזת יכולה להוביל אליהן:

 • הפרעות במצב הרוח
 • הרעלת אלכוהול
 • הפרעות קצב לב (או דופק לא סדיר)
 • שבץ
 • הפטיטיס (דלקת כבד אלכוהולית)
 • שחמת הכבד
 • דלקת הלבלב
 • סיכון מוגבר לסרטן

התמכרות לאלכוהול מובילה להשפעות מזיקות לבריאות גם בטווח הקצר והארוך ואלו רק כמה מהתסמינים המקושרים לשתיית אלכוהול מופרזת. כעת נמשיך ונעבור על הבעיות הקשורות בשימוש לרעה בקוקאין.

השפעות של קוקאין

אופן הצריכה של קוקאין הוא בדרך כלל באמצעות הסנפה מה שמייצר "היי" אינטנסיבי למשך כ15 עד 30 דקות. העלייה החדה והמהירה ברמות הדופמין במוח היא זו שגורמת למשתמשים רבים לחזור שוב ושוב להשתמש מה שמוביל למעגל מסוכן של צריכה ושימוש לרעה. השימוש המתמשך הזה יכול להוביל למספר בעיות בריאותיות גופניות ונפשיות.

 • איריטביליות (נטיה להתעצבן בקלות)
 • בהלה (פאניקה)
 • פרנויה
 • רעידות
 • שבץ
 • תרדמת
 • חום גוף גבוה
 • קצב לב מוגבר ולחץ דם גבוה
 • התקפי לב

כעת כשאנחנו מבינים קצת יותר על איך שני החומרים הללו משפיעים כל אחד בנפרד, הבה ננסה להבין טוב יותר מה קורה כאשר מערבבים אותם יחד.

שילוב של קוקאין ואלכוהול

ההשפעות של קוקאין ואלכוהול בשילוב

כאשר נעשה שימוש בקוקאין ואלכוהול יחדיו השילוב הזה הוא בעל סט השפעות ייחודי כתוצאה מכך שנוצרת אינטראקציה בין שני החומרים. שימוש משולב של קוקאין ואלכוהול הוא פופולרי במיוחד בקרב משתמשים, כנראה בשל הקומבינציה של ה"היי" האופורי מהקוקאין וההשפעות המדכאות שהאלכוהול מביא עמו. ישנם מחקרים שאפילו מציעים ש-המשתמשים בקוקאין שותים אלכוהול בו זמנית כדי להפחית חרדות ואי הנוחות שמגיעים יחד עם ההשפעות ההתמכרויות של קוקאין כמו גם תסמיני הגמילה (תחושת הדאון).

יחד עם זאת, ההשפעות של קוקאין ואלכוהול ביחד מקושרות גם לסיכון גבוה יותר להשפעות בריאותיות מסוכנות. בעוד שקוקאין ואלכוהול מסוכנים כל אחד בפני עצמו, תופעות הלוואי רק נעשות חמורות יותר כאשר השניים משולבים.

הנה כמה מהבעיות העיקריות הקשורות בשילוב שני החומרים הללו:

 • אימפולסיביות מוגברת
 • עליה בבעיות לב וכלי דם
 • צריכה מוגברת של אלכוהול וקוקאין
 • עליה ברעילות
 • מוות פתאומי

כל הבעיות הללו קשורות לייצור של קוקה-אתילן בגוף. קוקה-אתילן הוא חומר ייחודי הנוצר בגוף בעת שימוש משולב בין אלכוהול וקוקאין.

ישנן מספר בעיות וסכנות הקשורות לשימוש בקוקאין ואלכוהול, כאשר חומרים אלה מעורבבים, זה מגביר את התסמינים של כל אחד מהם. אם אתה או אדם אהוב מתמודדים עם הפרעת שימוש בקוקאין ואלכוהול, חשוב שתפנה למרכז טיפולי מקצועי לעזרה בכדי להתגבר על הפרעה זו.

שילוב של קוקאין ואלכוהול

כעת, הבה נתבונן יותר לעומק על קוקה-אתילן

מה זה בעצם קוקה-אתילן?

קוקה-תילן הוא חומר פסיכואקטיבי המיוצר בגוף כאשר משתמשים בו זמנית בקוקאין ואלכוהול. קוקה-אתילן הוא חומר מסוכן מאוד לבריאות ועלול להוביל למספר בעיות מסכנות חיים הכוללות פרכוסים, נזק לכבד ובעיות בתפקוד המערכת החיסונית. זו הסיבה ששילוב אלכוהול וקוקאין נחשב לכל כך מסוכן.

ההימצאות של קוקה-תילן בגוף מביאה עמה עלייה בסיכון למוות פתאומי בהסתברות של של פי 18 עד 25 לעומת קוקאין בלבד. זמן מחצית החיים של הקוקה-אתילן הוא ארוך פי שלושה עד חמישה מקוקאין בלבד.

קוקה-אתילן חזק יותר גם מאלכוהול וגם מקוקאין לבדם וגורם להשפעות חמורות יותר מאלו ששני החומרים הללו כבר גורמים וזה כולל סכנה מוגברת לתפקוד מערכת הלב וכלי הדם מוגברות כמו גם סיכון מוגבר למוות עקב רעילות קוקה-אתילן.

מה זה בעצם "זמן מחצית חיים" של קוקה אתילן?

"זמן מחצית החיים" של סם (או כל חומר הנכנס לגוף) פירושו הזמן הנדרש לגוף כדי לעבד מחצית מכמות הסם שנצרכה.

זמן מחצית החיים של קוקה-אתילן הוא בערך 2-3 שעות, שזה הרבה יותר מזמן מחצית החיים של קוקאין, אבל קצר יותר מזמן מחצית החיים של אלכוהול. זוהי למעשה דרך טובה לשפוט כמה זמן יקח עד שהחומר יצליח לצאת מהמערכת והשפעתו לפוג.

שימוש לרעה בחומרים מרובים

שימוש משולב בקוקאין ואלכוהול הוא אחת הצורות הנפוצות ביותר של שימוש לרעה בחומרים מרובים כלומר השימוש בשניים או יותר חומרים בו זמנית. אלכוהול באופן ספציפי הוא החומר הכי נפוץ שנעשה בו שימוש בשילוב עם כמעט כל שאר בוגי החומרים.

בנוסף לשימוש המשולב של קוקאין ואלכוהול, אנשים רבים נוהגים לעשות ימוש משולב של אלכוהול עם תרופות מרשם כמו אוקסיקודון, קסנקס, אופיואידים וסוגים שונים של בנזו-דיאזפינים. קל לשער שהשימוש המשולב של חומרים מסוגים אלה עשוי להוביל למספר השפעות מסוכנות שעלולות להביא לבעיות בריאותיות ארוכות טווח ואפילו למוות ובוודאי גם להפרעות שימוש בסמים והתמכרות.

טיפול בהפרעת שימוש בקוקאין ואלכוהול

השילוב של קוקאין ואלכוהול הוא שילוב מסוכן שעלול להוביל לנזק גדול לבריאות הנפשית ולבעיות בריאות גופניות מסכנות חיים. למרות הבעיות הקשורות לשימוש המשולב של קוקאין ואלכוהול והאופי הממכר של שני החומרים הללו, ישנן אפשרויות טיפול זמינות על מנת לסייע למי שמתמודד איתן.

אם אתה או אדם אהוב מתמודדים עם התמכרות כלשהי לאלכוהול או לסמים, אנחנו במרכז לטיפול וייעוץ כאן כדי לעזור לך. אנא פנה אלינו כדי לקבל מידע על אפשרויות הטיפול העומדות לרשותך.

ייתכן ויעניין אותך עוד:

סם הדוקטור – מה כדאי לדעת?

התמכרות וגמילה מסמים ממריצים

סימני התמכרות – איך מזהים?

סימנים של מכור לקוקאין

גמילה מאלכוהול – איך מתחילים

איך לדבר עם מכור ולגרום לו להתחיל טיפול

שתפו אם אהבתם